awaria ciężarówki

Samochody ciężarowe, z uwagi na intensywną eksploatację na krajowych i międzynarodowych trasach, narażone są na wystąpienie awarii. Częściej niż w przypadku aut osobowych czy dostawców, ulegają one usterkom – najczęściej w drodze, a niekiedy podczas załadunku czy rozładunku towaru. Nawet w przypadku zadbanych i sprawnych technicznie pojazdów, należy liczyć się z wystąpieniem mniej lub bardziej poważnych problemów. Jakie części w ciężarówkach psują się najczęściej? Jak zmniejszyć ryzyko awarii?

Typowe przyczyny usterek

Źródeł awaryjności samochodów ciężarowych upatrywać można w kilku kwestiach. Często usterka ma miejsce z powodu źle zabezpieczonej przyczepy bądź jej zbytniego obciążenia, większego niż przewidziane zostało dla konkretnego modelu pojazdu. Na występowanie usterek wpływ ma oczywiście eksploatacja samochodu ciężarowego, który miesięcznie pokonywać może nawet do 20 tysięcy kilometrów. Ogromne przebiegi w różnych warunkach drogowych sprawiają, że części pojazdu zużywają się bardzo szybko. Dużą rolę w sprawnym funkcjonowaniu samochodu odgrywa umiejętny styl jazdy, mający na celu wydłużyć żywotność podzespołów i ograniczyć konieczność napraw.

Najczęstsze awarie ciężarówek

Spektrum usterek w samochodach ciężarowych jest niezwykle szerokie. Do najczęstszych zaliczyć można przede wszystkim uszkodzenia opon i części zawieszenia, które są stosunkowo łatwe w usunięciu. Typową, znacznie poważnieszą, awarią w ciężarówkach są też problemy z silnikiem, akumulatorem lub układem chłodzenia. Źródłem kłopotu może być nie tylko zużycie poszczególnych elementów, ale i zaniedbanie ze strony kierowcy. W pojazdach naszpikowanych nowoczesną elektryką, nierzadko to właśnie ona ulega usterkom. Winna awariom może być też zbyt rzadka wymiana olejów i filtrów.

Skutki awarii samochodów

Awaria samochodu ciężarowego spędza sen z powiek przede wszystkim kierowcy, choć nie tylko jemu. Pojawienie się usterki ma bowiem wiele negatywnych skutków. Niesprawny pojazd nie jest w stanie zrealizować zamówienia – naruszenie przyjętych terminów może skutkować karą umowną, a zastój w transporcie, zwłaszcza w przypadku produktów spożywczych, ich zepsuciem. Straty finansowe i nadszarpnięcie zaufania kontrahentów to jednak nie wszystko. Niekiedy naprawa, wymagająca specjalistycznej wiedzy i narzędzi, pochłania nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy. Firmy muszą więc uwzględnić dodatkowe wydatki w swoim budżecie. Awaria w trasie wiąże się też z oczywistymi niedogodnościami dla kierowcy, znajdującego się z dala od domu.

Najważniejsza prewencja

Na szczęście, ryzyko nieprzyjemnych sytuacji w trasie, można zminimalizować. Najlepszym na to sposobem są regularne przeglądy pojazdu. W ich trakcie, specjaliści przyjrzą się z bliska podzespołom ciężarówki – oponom, hamulcom, podwoziu, nadwoziu czy układowi elektrycznemu i napędowemu, które mogą wymagać naprawy. Części eksploatacyjne zaś – wymiany na nowe. Taka prewencja nie tylko ograniczy czas na ewentualną naprawę pojazdu w trasie, ale i jej koszty.