Samochód ciężarowy

Transport drogowy stanowi jeden z głównych filarów gospodarki w wielu krajach Europy. Zgodnie z przeprowadzonymi w nich analizami, kluczową grupę wydatków związanych z przewozem towarów, stanowią te na paliwo i materiały eksploatacyjne. Idealnym sposobem na znacznie oszczędności zdaje się być eco-driving, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością kierowców, również tych zasiadających za kółkiem samochodu ciężarowego.

Idea eco-drivingu

Termin eko-jazdy (z ang. eco-driving) narodził się blisko dekadę temu w krajach Skandynawii. Kierowcy poruszający się po drogach w Szwecji, Finlandii czy Danii z zasadami ekologicznej i ekonomicznej jazdy mają do czynienia już w podczas egzaminów na prawo jazdy. Dziś technika eco-drivingu, polegającego na umiejętnym prowadzeniu samochodu tak, by zmniejszyć jego spalanie, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Przyczyniają się do tego rosnącej ceny paliwa oraz zanieczyszczenie środowiska.

Sposób na oszczędności i nie tylko

Odpowiedni sposób prowadzenia samochodu przekłada się na wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim, pozwala zmniejszyć ilość zużywanego przez pojazd paliwa – a co za tym idzie, zredukować koszty związane z jego zakupem. Zgodnie z różnymi analizami, stosowanie się do zasad ekonomicznej jazdy, może obniżyć zużycie paliwa nawet o 20 %. To wiele, nie tylko dla kierowców prywatnych, ale też przedsiębiorstw z branży transportowej, które mogą w ten sposób znacznie poprawić swoją sytuację finansową. Z drugiej strony, ekonomiczny styl jazdy znajduje też odzwierciedlenie w lepszym stanie technicznym pojazdu. Trwałość podzespołów, pod wpływem oszczędnego prowadzenia, może wydłużyć się o kilka lat i przyczynić do redukcji wydatków przeznaczonych na serwisowanie. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt eko-jazdy. Stanowi ona doskonałą odpowiedź na unijne regulacje dotyczące rocznych limitów emisji gazów.

Eko-jazda w praktyce

Nie ma wątpliwości, eko-jazda po prostu się opłaca. Główną jej zasadą jest utrzymanie płynności jazdy, a więc poruszanie się ze stałą prędkością, unikanie szybkiego rozpędzania pojazdu i maksymalnego wciskania gazu czy ograniczenie częstych zatrzymań pojazdu. W samochodach ciężarowych, nie bez znaczenia jest też umiejscowienie ładunku. By zmniejszyć spalanie pojazdu, warto umieścić towar tak, by jego najcięższe elementy zlokalizowane były w pobliżu środkowej osi auta bądź poniżej jego środka ciężkości. Pozwoli to znacznie zmniejszyć opory powietrza wytwarzanego przez samochód. Niezwykle istotna jest również regularna kontrola ciśnienia w oponach. Do zwiększenia ekonomiczności kierowania samochodem ciężarowym przyczynić się może także umiejętne korzystanie z klimatyzacji. Zwłaszcza przy dużych prędkościach, sprawdzi się ona znacznie lepiej od otwartej szyby, która powoduje większy opór aerodynamiczny, podnoszący tym samym poziom spalania. Ważny jest również sposób pokonywania wzniesień, do czego zalecane jest użycie możliwie najwyższego biegu i jednoczesne przyśpieszenie na krótko przed wjazdem. Dzięki temu, samochód zużyje mniej paliwa niż wtedy, gdy przyśpieszenie byłoby dodane dopiero na wzniesieniu.

Doskonalenie jazdy dla zawodowych kierowców

Szkolenia doskonalące technikę jazdy to idealne rozwiązanie nie tylko dla początkujących, ale również doświadczonych kierowców. Nieustanny rozwój motoryzacji sprawia, że ekonomiczne prowadzenie pojazdów staje się wyzwaniem nawet dla zawodowców z długą historią pracy za kółkiem. Nieznajomość nowoczesnych technologii i złe nawyki, takie jak zbyt agresywna i mało przewidująca jazda, to najlepszy powód, by popracować nad stylem prowadzenia pojazdu. Zdobyta w trakcie szkoleń wiedza, zaprocentuje zarówno znacznym ograniczeniem zużyciem paliwa i zmniejszeniem eksploatacji części, ale i poprawą bezpieczeństwa transportu czy ochroną środowiska naturalnego.