logistyka

Każdego dnia na świecie transportowane są miliony ton różnego rodzaju towarów. Ich przewóz, stanowiący kluczowy element współczesnego handlu, tylko z pozoru wydaje się być rzeczą prostą. Zapakowanie ładunku i jego dowiezienie w określone miejsce, wymaga starannego zaplanowania i optymalizacji działań. Z pomocą przychodzi tu logistyka w transporcie. Co oznacza i jaki zakres zadań obejmuje?

Logistyka transportu – definicja

Logistyka transportu, przez wielu specjalistów z branży, uważana jest za najważniejszy z działów logistyki. Rozumieć można ją jako planowanie i optymalizację przemieszczania ładunków – od producenta, poprzez centra logistyczne i dystrybucyjne, aż po klienta docelowego. W czasach, gdy zgodnie z szacunkami, aż ¼ kosztów ponoszonych przez firmy związana jest z transportem – jego umiejętna organizacja może mieć kluczowe znaczenie dla ich funkcjonowania na rynku. Zwłaszcza w ostatnich latach, logistyka transportu stała się koniecznym elementem szybkiego i sprawnego przewozu towarów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm z różnych branż, decyduje się na jej powierzenie specjalistom z zewnątrz.

Zakres logistyki transportu

Nieodzowna dla wielu firm logistyka transportu, odnosi się do wszystkich działań związanych z planowaniem, kontrolowaniem oraz przepływem towaru. Jej nadrzędnym zadaniem jest usprawnienie całego procesu transportowego, czyli zespołu czynników pozwalających na dostarczenie towaru do odbiorcy. Logistyka w transporcie dotyczy również kwestii zaopatrzenia, obsługi klienta czy realizacji zamówień – jej zakres jest więc naprawdę szeroki. W praktyce jednak, kompleksowa logistyka transportu skupia się na podjęciu kilku ważnych decyzji. Do najważniejszych z nich należy wybór środka transportu, rozpatrywanego pod kątem szybkości, niezawodności, wydajności i kosztów oraz rzetelnego i elastycznego przewoźnika, zapewniającego krótki czas przewozu towarów wraz z możliwością śledzenia przesyłek transportowanych. Logistyka transportu polega także na zaplanowaniu konkretnej, optymalnej trasy przejazdu, gwarantującej płynność przewozów i brak pustych przebiegów. Równie ważne dla logistyków transportu, jest przygotowanie towaru do przewozu, sporządzanie niezbędnej dokumentacji przewozowej, a nawet kwestie odprawy celnej.

Logistyka transportu i jej znaczenie

Ogromne sumy, przeznaczane na transport towarów, wymuszają podjęcie przez firmy odpowiednich działań. Zlecana przez nie logistyka transportu, stanowi najlepszą odpowiedź na rosnące nieustannie tempo, jakim żyje handel krajowy i międzynarodowy. W dobie postępującej globalizacji, przynosi ona wiele odczuwalnych korzyści. Przede wszystkim planowanie i optymalizacja transportu pozwala na skrócenie czasu realizacji dostaw. Niemniej ważne jest też usprawnienie procesów sprzedaży i produkcji, obniżenie kosztów przepływu dóbr czy poprawa poziomu obsługi klienta. Logistyka transportu chroni również firmy przed potencjalnymi stratami, które mogą wynikać choćby z zaburzonego obiegu informacji czy niewykorzystanych zapasów towarów. W ogólnym rozrachunku, dobrze zaplanowany i zoptymalizowany przewóz towarów, pozwala firmom na osiągnięcie przewagi rynkowej nad konkurencją.