Ostatnio coraz szybciej wzrasta liczba zwolenników uniwersalnych opon całorocznych. Traktuje się je na rynku motoryzacyjnym jako zupełną innowację, tymczasem to opony sezonowe pojawiły się dopiero w latach 90. XXI wieku. Nie da się jednak ukryć, że opony całoroczne przeszły rewolucję, jeśli brać pod uwagę ich budowę, skład mieszanki i niezawodność. Sprawdźmy, czym się charakteryzują i czy faktycznie są tak dobre, jak zaświadczają producenci.

Opony letnie, zimowe i całoroczne

Przed przeanalizowaniem budowy i składu opon całorocznych, należy poznać charakterystykę ogumienia sezonowego. To w końcu z połączenia cech opon letnich i zimowych powstały te uniwersalne. Patrząc na ogumienie letnie, zauważymy równomiernie rozmieszczone bieżniki, zapewniające przyczepność auta nawet w najwyższych temperaturach. Bieżniki te mają również za zadanie odprowadzać wodę i zapobiegać aquaplaningowi. Ich mieszanka jest twarda i dostosowana do upalnych, letnich dni. Opony zimowe mają zauważalnie więcej bieżników, które są dodatkowo głębsze. Dzięki nim śnieg nie przyczepia się do kół, tylko zostaje odrzucony na boki. Mieszanka zimowego ogumienia posiada dużą ilość krzemionki, dzięki której koło zachowuje niezbędną podczas mrozu elastyczność, a co za tym idzie – przyczepność. Opony całoroczne to z kolei pewnego rodzaju kompromis pomiędzy miękką zimową oponą z licznymi, głębokimi bieżnikami, a twardym, letnim kołem z mniejszą liczbą lameli.

Opony całoroczne – dla kogo?

Ten rodzaj ogumienia ma swoich zwolenników, ale i tych, którzy podchodzą do niego sceptycznie. Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek opon wielosezonowych nieustannie rośnie, a produkty podlegają wciąż nowym testom i innowacjom, trafiając do coraz szerszego grona użytkowników. Tymczasem – kto powinien korzystać z tego rodzaju ogumienia, a kto lepiej, aby pozostał przy jego sezonowej odsłonie? Opony całoroczne są szczególnie polecane dla kierowców, którzy w sposób umiarkowany korzystają z danego środka transportu. Innymi słowy, zawodowy kierowca, który szybko eksploatuje ogumienie, mógłby nie czuć się usatysfakcjonowany dokonanym zakupem. Ponadto opony całoroczne to dobry wybór dla osób poruszających się głównie w mieście, które preferują spokojny i ustabilizowany charakter jazdy. Opony wielosezonowe raczej nie znajdą swojego zastosowania na torach wyścigowych oraz wśród ekstremalnych warunków atmosferycznych. Opony całoroczne to ciekawa alternatywa dla osób ceniących sobie czas – oszczędzamy go, eliminując oczekiwanie w kolejce do wulkanizatora, a także dla tych, którzy nie mają miejsca na przechowywanie ogumienia letniego czy zimowego. Jak natomiast wygląda kwestia finansowa?

Czy opony całoroczne to opłacalny wybór?

Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ opłacalność danego ogumienia zależy od jego szybkiej, bądź wolnej eksploatacji. Nie da się ukryć jednak, że w przypadku opon całorocznych odchodzą koszty ich sezonowej wymiany u wulkanizatora, które na przestrzeni kilku lat mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Podsumowując – ogumienie wielosezonowe jest dobrym i opłacalnym wyborem dla osób, które prowadzą auto w sposób opanowany, a także nie znajdują się w miejscach narażonych na wielki śnieg, ani upał. Wtedy też wybór opon całorocznych może być przynoszącą zyski inwestycją.