Nieużywany, pachnący nowością, samochód wprost z salonu czy ten mający wcześniej innego właściciela, ale tańszy? Przed dylematem wyboru nowego lub używanego auta zapewne stawał już niejeden kierowca. Sprawdźcie, czy kupno zupełnie nowych, czterech kółek to opłacalna decyzja, oraz czy samochody używane to wyłącznie, tak zwana, studnia bez dna?

Zalety i wady nowych samochodów

Niejeden pomyślałby, że zupełnie nowy, nieużywany samochód nie może mieć żadnych wad – w końcu nie przejechał jeszcze ani jednego kilometra, nie posiada rys na karoserii, ani zadrapań na tapicerce – a jednak. Jego największą wadą jest bez wątpienia cena. Posiadając budżet około 30 tysięcy złotych, możemy kupić jedynie najtańsze na rynku auto w wersji podstawowej, które prawdopodobnie nie będzie wyposażone nawet w automatyczne szyby, zamek centralny, w manualną klimatyzację, ani w wysokiej mocy silnik. Decydując się na nowe auto z wszelkimi udogodnieniami, powinniśmy dysponować znacznie wyższą kwotą niż 30 tysięcy. Do wad należy doliczyć także bardzo szybki spadek wartości pojazdu. Tak naprawdę opuszczając salon, pojazd traci około 10 procent swojej pierwotnej wartości. Pomimo tego, dla wielu kierowców fakt, że pojazd nie był przez nikogo innego użytkowany, ma najważniejsze znaczenie.

Zalety i wady samochodów używanych

Jako najważniejszą zaletę samochodów pochodzących z rynku wtórnego należy wskazać to, że możemy mieć więcej za mniej. To znaczy, że dysponując wspomnianymi już 30 tysiącami złotych, jesteśmy w stanie kupić kilkuletnie auto marki premium, wyposażone w klimatyzację, dobry silnik, czujniki parkowania i wiele innych udogodnień, co byłoby niemożliwe w przypadku pojazdu nieużywanego. Ponadto wartość kilkuletnich samochodów zaciera się – za kilka tysięcy możemy kupić zarówno średniej jakości Skodę, jak i uznane przez Polaków Audi. Wymieniając wady aut z rynku wtórnego, należy niewątpliwie wspomnieć o ich przeszłości, którą nieuczciwy sprzedawca może przed nami ukrywać. Kupując samochód na giełdzie, w komisie czy nawet od osób prywatnych, należy kilkukrotnie sprawdzić stan pojazdu, najlepiej w towarzystwie znajomego, który zna się na motoryzacji, oraz dokładnie prześledzić treść umowy. Decydując się na samochód z rynku wtórnego, powinniśmy poświęcić więcej czasu i cierpliwości na poszukiwanie tego idealnego modelu, ponieważ rynek ten jest naprawdę szeroki, lecz nie zawsze zawiera wyłącznie uczciwe oferty.

Nowy czy używany – który lepszy?

Na pytanie, który samochód wybrać – z rynku pierwotnego czy wtórnego, tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja powinna być uzależniona od potrzeb kierowcy – od tego, czy będzie poruszał się w pojedynkę wyłącznie w mieście, czy planuje dalekie wycieczki z kilkuosobową rodziną. Wybór zależy również przede wszystkim od funduszu, którym dysponuje zainteresowany kupnem klient, oraz od jego oczekiwań wobec nabywanego produktu. Niektórzy kierowcy nie wyobrażają sobie wsiąść do samochodu z przeszłością, porównując to do chodzenia w czyichś butach. Dla innych z kolei ważne są dobre, ale i budżetowe rozwiązania. Przed zainwestowaniem w samochód, powinniśmy przeanalizować swoje potrzeby oraz budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na auto.